Su Tesisatında Kaçak Bulmak

Su Tesisatında Kaçak Bulmak

Su Tesisatında Kaçak Bulmak

Su kaçağı nasıl anlaşılır?
Yaşadığınız binada su kaçağı olup olmadığını bir takım belirtiler aracılığıyla anlamak mümkündür. Örneğin, binada kötü bir koku mevcutsa, koku ile birlikte nemlilik oranı arttıysa, herhangi bir zemin ya da duvar yüzeyinde sızıntı ve küf gözleniyorsa binada büyük ihtimalle su kaçağı problemi vardır. Su kaçağının bulunduğu bölgeler genellikle kendini kolayca belli eder. Duvar ya da tavanlarda ıslanarak rutubet oluşması sıklıkla karşılaşılan belirtilerdendir.

Su Kaçağı Nasıl Tespit Edilir?
Su tesisatının bulunduğu her türlü binada karşılaşılabilecek problemlerden biri olan su kaçakları, her ne kadar tedirginlik yaratan bir durum olsa da günümüzde teknolojinin hızla gelişmesi ile kolayca tespit edilerek, hızlı bir şekilde onarılmaktadır. Binanın bakımsız ve eski olması, tesisat hataları, teknik arızalar, alt yapı problemleri gibi farklı sebeplerden kaynaklanabilecek su kaçaklarını evde kendiniz tespit edebileceğiniz gibi profesyonel destek alarak hem tespit hem de onarım anlamında profesyonel ve kalıcı bir çözüm bulabilirsiniz. Peki, su kaçağı nasıl tespit edilir?

Dairenizde su kaçağından şüphelendiğiniz an profesyonel destek alarak sorunu net olarak tespit edebilirsiniz. Örneğin, akustik dinleme cihazı ile su kaçağının nerede olduğu kolayca tespit edilebilir. Bu cihazın kullanılabilmesi için su basıncı 10 bara kadar artırılır. Basınç ile birlikte su kaçağının şiddeti de artacağından cihaz yardımı ile kaçak yeri tespit edilir. Sadece temiz su tesisatlarında bulunan su kaçaklarını tespit eden akustik dinleme cihazı dışında kameralı görüntüleme cihazı ile de su kaçaklarını net olarak tespit etmek mümkündür. En çok kullanılan cihazlar aşağıdaki gibidir:

1.Ultrasonik seslere duyarlı su kaçağı cihazları
2.Termal ısı kamerası tekniği ile çalışan su kaçağı cihazları
3. Ultrasonik ve termal kamera teknolojisini kullanan bütünleşik cihazlar

Sayfamızı Paylaşın